Gyakran kerülünk szembe stresszt kiváltó eseményekkel, külső zavarok formájában, melyek erős érzelmi válaszokat váltanak ki, mint pl. munkahelyi problémák, pénzügyi vagy kapcsolatteremtési zavarok, elégtelen táplálkozás, szerettünk eltávozása stb.
Fontos annak a megértése, hogy bár egy külső esemény kiválthatja a stresszt, nem ez az okozója. A stresszt az okozza, hogy a változást lehetséges veszélyként fogjuk fel, melyet erős érzelmi reakció követ, ugyanaz az esemény stresszhez vezet egyik emberben, míg a másikban nem. Ez függ személyiségünktől, érzelmi reakcióinktól, felfogásunktól. Így a stressz elsődleges forrása nem a külső környezet, hanem tudatunk vagy tudatalattink reakciója a változásra, tehát a stresszt nem a külső események alakítják, hanem belülről alakul ki, értelmezésünk és reakciónk okozza azt.
„Stressz” –reakció: A külső esemény érzelmi reakciót vált ki az elmében, ami azután belsővé alakítja azt, a testben fellépő fizikai feszültségként vagy stresszként.
Stressz hatására megindul az adrenalin termelésünk.
Mi is történik:
A hypothalamus egy CRF (corticotropin- felszabadító faktor) vegyületet bocsát ki. Ennek következtében ACTH (adreonocorticotrophic hormon) termelődik az agyalapi mirigyben. Az ACTH a vérkeringésbe áramlik és stimulálja a mellékveséket. A mellékvesék termelik az adrenalint és a kortizont. Ezeknek két fő hatásuk van: mivel ezek a hormonok a vérkeringéssel áramlanak, minden sejthez elérhetnek és megnövelik a sejtek anyagcseréjét, fölkészítve a sejteket a fokozott működésre. Másodsorban, biztosítják a fokozott izomműködéshez szükséges energiát. Az energiaellátást az adrenalin végzi, amely felgyorsítja a légzést, felgyorsítja a szívdobogást, megnöveli a vérnyomást, a kortizon a májat glükóz és zsír termelésre serkenti, ami bekerül a vérkeringésbe, „gyors energia”-ként. Így a testben több lesz a rendelkezésre álló cukor és zsír (energia), és az oxigén (az energia elégetéséhez), mialatt több vér áramlik az agyba és az izmokba. A szervezet készültségi állapotba kerül, megnövekedett izomfeszültséggel.
Ha a probléma megoldható valamilyen módon, a megoldás maga megelőzi a stressz kialakulását, és a szervezet visszatér a normális állapotba.
Amikor az egyén nem képes hatékonyan kezelni a felmerülő problémákat, nem képes elfutni a „veszély” elől, vagy megszüntetni azt, az egyén továbbra is ki lesz téve a veszélynek, miközben az érzelmi reakció negatív érzelmeket vált ki benne. A negatív érzelmek nyugtalanságot váltanak ki a testben, melyen könnyíteni kell/ene. Ha nem sikerül a negatív érzelem nem tud feloldódni, és ez a tehetetlenség feszültségben tartja a testet. A negatív érzelmek a (tehetetlenség) társulnak a testrészekben lévő feszültséggel, és megfeleltetés, azaz feltételes reflex jön létre az érzelmek és a feszültség között. Vagyis amíg a negatív érzelmek jelen vannak a kapcsolódó feszültségek is jelen lesznek!
A folyamatos feszültség (stressz-reakció) kimeríti az energiatartalékokat, a test kimerül, a fiziológiai rendszer meghibásodik, akkor ez betegségek kialakulásához vezethet.
A stressz –reakcióhoz a test hosszan tartó felfokozott izgalmi állapota kapcsolódik, emiatt a kortizon termelése folytatódik, ráadásul a kortizon közvetlenül a lymphocyta sejteken, (betegség ellen harcoló immunsejtek) belül található receptorokkal áll összeköttetésben, és ezek hibás működéséhez vezet. Tehát az immunrendszer legyengül. A kortizon a serotonin agyban végzett tevékenységére is hatással van, nyugtalansághoz és depresszióhoz is vezethet.
A stressz reakció minden életfontosságú szerv működésére káros, mert föléli az összes vízben oldódó vitamint, ide értve a C és B vitamint, az ásványi anyagokat (magnézium, kálium). Amikor a test sejtjei káliumot veszítenek működésük lelassul, ez nagy terhelést jelent a szív és a vérerek számára is, és legyengíti ezeket! /Forrás: Bedri C. Cetin, Ph. D./
Mindezekből látható, hogy a STRESSZ valóban nagyon rossz hatással van a testre, és lélekre egyaránt!
A stressz oldása illetve kezelése nagyon fontos egészségünk megőrzése érdekében!
A HANGTERÁPIA egyik lehetséges módja a stressz oldásának!